لاریجانی: مخالفت مجلس با اجرای فاز دوم هدفمندی،‌ مانع دامن زدن به گرانی‌ها شد

0

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مخالفت مجلس با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، گفت: مجلس جلوی برخی اقدامات که موجب دامن زدن به گرانی می‌شد، را سد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مخالفت مجلس با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، گفت: مجلس جلوی برخی اقدامات که موجب دامن زدن به گرانی می‌شد، را سد کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به کاشان، علی لاریجانی درجمع نمازگزاران شهرستان آران و بیدگل که در مصلی این شهر برگزار شد گفت: نباید به هر اقدامی که به گرانی‌ها دامن می‌زند، پرداخت؛ ظرفیت‌های زیادی در کشور از جمله نیروی انسانی متخصص، منابع و سابقه پیشرفت‌های فن‌آوری و صنعتی وجود دارد که اگر به این ظرفیت‌ها توجه شود گرانی و بیکاری رفع می‌شود.

وی با بیان این که فشار بر حقوق بگیران زیاد شده است گفت: در شرایط اقتصادی فعلی فشار بر حقوق بگیران زیاد شده است، بنابراین برای مهار گرانی‌ها و افزایش اشتغال، ثروت ملی باید پشتوانه دامداری، کشاورزی و صنعت کشور قرار گیرد.

نماینده مردم قم افزود: باید از فارغ التحصیلان رشته‌های کشاورزی و صنعتی حمایت کرده و امکانات کشور را جهت حمایت از آنان هزینه کنیم، در غیر این صورت از اصل منابع کشور باید هزینه کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که زمینه‌های سرمایه‌گذاری مردم باید فراهم شود افزود: مقام معظم رهبری گفتند اقتصاد باید مردمی شود و از انحصار دولت خارج شود بنابراین باید این مسیر طی کرد اگر این مباحث به درستی برای مردم مطرح شود و راهی درستی پیش روی صنعتگران، کشاورزان، دامداران و فارغ التحصیلان گذارده شود آینده روشنی خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: ما این مسیر را در مجلس شورای اسلامی دنبال می کنیم و امیدواریم بسترهای بلوغ اقتصادی کشور فراهم شود.

نماینده مردم قم در ادامه افزود:‌ در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، باید 30 درصد از منابع درآمدی اجرای این قانون به تولید اختصاص می‌یافت ولی این اتفاق نیفتاد؛ قیمت خرید هزینه‌ گندم در سال جاری 420 تومان تعیین شد ولی برای کشاورزان به صرفه نبود و به همین دلیل دولت مجبور شد حدود 4 میلیون تن گندم وارد کند البته پس از جلسات مکرر نرخ تضمینی خرید گندم 650 تومان تعیین شد.

لاریجانی با بیان این که رهبری بر رفع گرانی و بیکاری تاکید دارند گفت: مقام معظم رهبری راه برون رفت از گرانی وبیکاری را تولید و اشتغال می‌دانند، مجلس نیز این نظر را پیگیری می کند ؛ اصلا دشمن منتظر اتخاذ سیاست‌های اقتصادی است که خود به خود شرایط را بر مردم سخت‌تر کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که غربی‌ها فهمیده‌اند با روش‌های مختلف فرهنگی نمی توانند ملت ایران را فریب دهند خاطرنشان کرد: مردم ایران سرافرازی خود را در گرو زعامت ولایت فقیه می دانند و ولایت فقیه را قبول دارند ستیز با ایران از طریق تحمیل شرایط سخت از جمله تحمیل جنگ هشت ساله نتیجه‌ای نداد از این رو در پی روش‌های دیگر رفتند، امریکا روش دوگانه مذاکره و فشار را دنبال می کند؛ در حقیقت تحریم به اضافه مذاکره را در پیش گرفته‌اند و این روش دشمنی و مکر آمریکایی‌ها را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: فلج کردن ایران در حوزه اقتصادی یعنی توفیق در اهداف خصمانه دشمنان ایران.

رییس مجلس با بیان این که ایران در برخی از حوزه ها مزاحم غربی‌ها است گفت:‌ایران درهنگام ظلم به مردم منطقه از جمله ظلم به مردم عراق، افغانستان، لبنان و حماس مزاحم غربی‌هاست؛ ایران به صراحت از لبنان و حماس در جنگ 22 روزه و 33 روزه حمایت کرد، ما علنا اعلام می کنیم به بهانه‌های مختلف اجازه ظلم و فشار را به مردم منطقه نمی دهیم و این کارمان را هم پنهان نمی کنیم.

وی تاکید کرد: اگر به گوش باشیم و شرایط را به درستی تحلیل کنیم اجازه نخواهیم داد تحریم اقتصادی از پا درمان بیاورد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: اگر امروز دنیای غرب درکی از شرایط ملت ایران ندارد به دلیل تفاوت در چارچوب‌های فکری آنان است؛ غربی‌ها تصوری از حیات معنونی ندارند اگر هم در این حوزه چیزی می گویند برای آنان جنبه سرگرمی دارد، آن‌ تفکر کجا و این حدیث قدسی کجا که خداوند از برداشتن پرده‌های از پیش چشم افراد سعادتمند سخن می گویند.

وی افزود: در ابعاد اجتماعی جنبه‌های معنوی ومادی سعادت بشر مهم است نمی توان به بهانه تامین معیشت مردم به مسائل معنونی توجه نکرد و نمی توان به بهانه مسائل معنوی به تامین معیشت بی توجه ماند.

لاریجانی امر به معروف و نهی از منکر را یکی از وظایف حکومت دانست و گفت: امر به معرف و نهی از منکر از اصول اساسی اسلام است که هم وظیفه تک تک آحاد جامعه است و هم وظیفه دولت و حکومت؛ دولت وظیفه دارد جامعه را به سمت سعادت حرکت دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از ماموران سازمان ملل که اخیرا گزارشی از وضعیت حقوق بشر در ایران تهیه کرده است به مجلس شورای اسلامی به دلیل تصویب قانون مجازات اسلامی ایراد گرفته است باید به ایشان بگویم پس باید قانون غیر اسلامی را تصویب می کردیم؟

وی افزود: در گفت وگو با یکی از سران غربی با موضوع آزادی بحث کردیم ما مطرح کردیم آزادی را برای رسیدن به کمال مادی و معنوی می دانیم ولی غربی‌ها آزادی را برای رسیدن به کمال مادی می دانند و به معنویت اصلا کاری ندارند.

وی تاکید کرد: پایه فکر جمهوری اسلامی ایران توسط امام خمینی آیین سعادت در ابعاد مادی و معنوی است.

وی با اشاره به درخواست مردم شهرستان آران وبیدگل برای اختصاص یک کرسی برای نمایندگی مستقل این شهر گفت: تلاش می کنیم لایحه افزایش تعداد حوزه‌های انتخابیه را در مجلس بررسی کنیم و اگر مشکل منطقه شما با یک نماینده حل می شود این مشکل را در مجلس حل می کنیم.

وی افزود: لایحه افزایش تعداد حوزه‌های انتخابیه در دستور کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور است و بنده هم به اعضای این کمیسیون این خواسته شما را انتقال میدهم.

وی در پایان تاکید کرد: باید برای شگرد غربی‌ها برای به زانو درآوردن جمهوری اسلامی ایران با تدبیر و جامعیت راه حلی یافت تا از گردنه تحریم ها با سرافرازی عبور کنیم.

پایان/ کاشانِ ما

منبع: خبرگزاری ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.