روز پرکار معاون اول رییس‌جمهور در سفر به اصفهان؛ افتتاح 20 هزار واحد مسکونی مهر، نیروگاه سیکل ترکیبی و پروژه آگلوماشین

0

در آستانه فرا رسیدن سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس‌جمهور امروز سه‌شنبه به منظور افتتاح چندین پروژه‌ صنعتی و عمرانی به استان اصفهان سفر کرد.
افتتاح 20 هزار واحد مسکونی مهر در استان اصفهان
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا رحیمی در ابتدای سفر خود به استان اصفهان وارد شهرستان کاشان یکی از شهرستان‌های بزرگ استان اصفهان شد و در مراسم افتتاح 20 هزار واحد مسکونی مهر در استان اصفهان حضور پیدا کرد که از این تعداد دو هزار و 312 واحد مسکونی در شهرستان کاشان با حضور معاون اول رییس‌جمهور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
معاون اول رییس‌جمهور در این مراسم به صورت نمادین به سه خانواده ساکن مجموعه مسکونی خاتم‌الانبیاء در کاشان، کلید واحدهای آن‌ها را اهدا کرد.
مردم برای رفع نواقص مسکن مهر صبر داشته باشند
به گزارش ایسنا، محمدرضا رحیمی در حاشیه مراسم افتتاح 20 هزار واحد مسکونی مهر در استان اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ‌تا پایان امسال ان‌شاءالله مسکن‌دار شدن تمامی افرادی که در سه استان ایلام، سمنان و زنجان برای مسکن مهر ثبت‌نام کرده بودند را جشن می‌گیریم و ان‌شاءالله تا پایان دولت در دیگر استان‌ها نیز مسکن‌دار شدن افرادی که برای مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اند را جشن خواهیم گرفت.
معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به تلاش دولت در جهت مسکن‌دار شدن مردم و تلاش برای برآورده‌کردن این آرزوی دیرینه گفت: ‌در ایام دهه فجر پروژه‌های مهمی در کشور به بهره‌برداری می‌رسد که حجم این پرژوه آن‌قدر زیاد است که اعضای دولت نمی‌رسد که تمام این پروژه‌ها را در ایام دهه فجر افتتاح کنند و افتتاح بخش قابل توجهی از پروژه‌ها به بعد از دهه فجر موکول شده است.
وی با بیان این‌که «دولت برنامه‌ریزی کرده در طی سال 89 و 90 دو میلیون و 600 هزار واحد مسکونی مهر ساخته و به متقاضیان تحویل داده شود» گفت:‌ این یک کار بزرگ، انقلاب بزرگ و در واقع نهضت بزرگی در زمینه مسکن‌سازی در کشور است.
وی همچنین در مورد برخی از مشکلاتی که واحد‌های مسکونی مهر در این منطقه با آن روبرو شده‌اند، گفت:‌ حجم کار بسیار بالا است، ولی دولت تلاش می‌کند که نواقص و مشکلاتی را که وجود دارد رفع کند، ممکن است در راه انجام این کار بزرگ با نواقصی مواجه شویم ولی ما خود را مکلف می‌دانیم که این نواقص را برطرف کرده تا رضایت مردم را به طور کامل فراهم کنیم.
وی ادامه داد:‌ مردم برای رفع نواقص باید صبر داشته باشند این نواقص به مرور رفع می‌شود.
رحیمی افزود: دولت برای وام‌های مسکن مهر با نرخ امروز قریب به 16 درصد بهره به عنوان یارانه به بانک‌ها می‌دهد، نزدیک به چهار برابر بهره‌ای که خود این افراد -که برای مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اند- می‌دهند.
وی با اشاره به تلاش دولت جهت مسکن‌دار شدن مردم و تقدیر از کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، گفت:‌ اجازه نمی‌دهیم برخی نواقص کوچک شیرینی این کار بزرگ را در کام مردم تلخ کند و ان‌شاءالله این نواقص مانند مساله جاد‌ه‌ها، پارکینگ و یا آسانسور این مناطق مسکونی به مرور رفع می‌شود.
به گزارش ایسنا، همچنین وزیر راه و شهرسازی به مردم این منطقه که دچاری مشکلاتی بودند قول رسیدگی داد و از معاون خود خواست که با ماندن در این منطقه و گفت‌وگو با مردم از ریز مشکلات آن‌ها آگاه و اقدامات لازم را برای حل مشکل آن‌ها انجام دهد.
افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی برق در زواره
به گزارش ایسنا، محمدرضا رحیمی در ادامه سفر خود به استان اصفهان به شهر زواره رفت و در مراسم افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی زواره شرکت کرد.
معاون اول رییس‌جمهور پس از افتتاح این نیروگاه، از بخش‌های مختلف این نیروگاه بازدید کرد و در جریان فعالیت‌های این نیروگاه و روند ساخت آن قرار گرفت.
برای ساخت این نیروگاه، 300 میلیون یورو هزینه شده است، این نیروگاه در 18 کیلومتری شهرستان اردستان در شمال شرقی اصفهان واقع شده و مساحت این نیروگاه 50 هکتار است.
افتتاح پروژه آگلوماشین شماره 4 در مجتمع صنعتی ذوب آهن
معاون اول رییس‌جمهور در ادامه سفر یک روزه خود به استان اصفهان، وارد شهر زرین‌شهر و مجموعه صنعتی ذوب آهن در استان اصفهان شد.
به گزارش ایسنا، محمدرضا رحیمی با حضور در مجتمع صنعتی ذوب آهن اصفهان، ابتدا به مقام شامخ ‌283 شهید ذوب آهن ادای احترام کرد و سپس پروژه آگلوماشین شماره ‌4، یکی از پروژه‌های طرح توازن ذوب آهن اصفهان با حضور به بهره‌برداری رسید.
بر اساس این گزارش، پروژه آگلو ماشین طرح توازن ذوب آهن اصفهان به منظور افزایش ظرفیت تولید آگلومره و تامین آگلومره مورد نیاز کوره بلند شماره ‌3 این مجتمع ایجاد شده است.
در پروژه طراحی، ساخت و راه‌اندازی آگلوماشین شماره ‌4، سطح پخت ‌204 متر مربعی و ظرفیت ‌4/ 2 میلیون تن در سال مد نظر قرار داده شده است.
در حال حاضر ‌3 آگلوماشین موجود در این کارخانه با سطح پخت ‌75 متر مربع برای هرکدام و ظرفیت مجموعه‌ی ‌4/ 2 میلیون تن در سال است که با احداث و راه‌اندازی آگلو ماشین شماره ‌4، کل ظرفیت سالانه تولید واحد آگلومراسیون در این کارخانه به ‌4/5 میلیون تن خواهد رسید.
هزینه ارزی اجرای این پروژه تا تاریخ ‌30 دی‌ماه ‌90، بیش از ‌54 میلیون دلار بوده است و موجب اشتغال‌زایی ‌111 نفر به صورت مستقیم و ‌2 هزار و ‌775 نفر به صورت غیرمستقیم شده است.
معاون اول رییس‌جمهور در ادامه، از بخش‌های مختلف این پروژه بازدید کرد.
با کمک ملت، تحریم‌ها را دور می‌زنیم
به گزارش ایسنا، محمدرضا رحیمی بعد از شرکت در مراسم بهره‌برداری از آگلو ماشین شماره چهار مجتمع صنعتی ذوب‌آهن با اشاره به ویژگی‌ها و خصوصیات مردم اصفهان و جایگاهی که امروز اصفهان در ایران و در عرصه جهانی دارد، به فرا رسیدن سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و اظهار کرد: ایام دهه فجر برای مردم ایران ایام بسیار ستودنی و ارزشمند و ارجمند است چرا که ما با این ایام و اتفاقی که در ایام رخ داد نام و نشان و هویت پیدا کردیم.
وی با اشاره به برکات انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی (ره) گفت: انقلاب اسلامی به ما اصالت بخشید و به ما هویت داد و ما اکنون یک ملت شناخته شده در عرصه جهانی هستیم.
معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت و برکات انقلاب اسلامی برای ملت ایران و با بیان این‌که «یک عده ممکن است از این رخداد عظمیی که صورت گرفته غفلت کنند و به اهمیت آن توجه نکنند»، به آثار انقلاب اسلامی در منطقه و عرصه جهانی اشاره کرد و گفت: انقلابی که در 32 سال پیش رخ داد در قرن بیست و یکم نظیر نداشته و آثار و برکات آن ادامه دارد و سال‌های متمادی این آثار ادامه خواهد داشت.
رحیمی با اشاره به عظمت انقلاب اسلامی و دشمنی دشمنان با انقلاب اسلامی، گفت: همه‌ خصومت‌ها و کینه‌ورزی‌های دشمنان به خاطر عظمت و آثار و برکات این انقلاب است. می‌بینید که در طول این 32 سال بارها جمهوری اسلامی ایران را مورد تحریم قرار داده‌اند و هر سال این تحریم‌ها را شدیدتر کرده‌اند و جنگ را به ما تحمیل کردند.
وی با اشاره به تحریم‌های متعدد غرب علیه ملت ایران و ایستادگی ملت ایران در برابر این تحریم‌ها و پیشرفت‌های روزافزون ایران، اظهار کرد: علی‌رغم این تحریم‌ها و فشارها، جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف پیشرفت کرد و آمار و ارقام گویای این موضوع است.
معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اقدامات و تلاش دولت در جهت خانه‌دار شدن مردم و همچنین موضوع مسکن مهر و تلاش دولت در این راستا، گفت: این یک انقلاب بزرگ است و اگر این اتفاق نمی‌افتاد و دولت در راستای ساخت مسکن مهر و رفع این نیاز حرکتی نمی‌کرد، باید تورم 32 الی 33 درصدی را به تورم عادی کشور اضافه می‌کردیم و در واقع شاهد تورم وحشتناکی در جامعه بودیم و یکی از آثار و برکات این موضوع این بود که از گرانی و تورم جلوگیری شد و از طرف دیگر در راستای حمایت و خانه‌دار شدن اقشار آسیب‌پذیر بود، اقشاری که همواره در صحنه‌های مختلف جهت حمایت از جمهوری اسلامی ایران حضور پیدا کرده‌اند.
رحیمی با اشاره به افتتاح بیش از 20 هزار واحد مسکونی مهر در استان اصفهان در آستانه سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و عزم دولت برای برگزاری جشن خانه‌دار شدن مردم تا پایان سال جاری در سه استان سمنان، ایلام و زنجان و تلاش در جهت تحقق وعده‌های داده شده در زمینه مسکن تا پایان دولت دهم در استان‌های دیگر، اظهار کرد: دولت در هر سال برای هر واحد مسکونی مهر 800 هزار تومان یارانه به بانک‌ها می‌پردازد یعنی در واقع با نرخ امروز 16 درصد یارانه به بانک‌ها می‌پردازد و چهار درصد باقی مانده را نیز خود کسانی که در امر مسکن مهر مشارکت کرده‌اند، پرداخت می‌کنند و دولت باید در طی 14 الی 15 سال این 16 درصد را برای هر واحد مسکونی بپردازد.
وی با اشاره به اهمیت موضوع مسکن و با بیان این‌که «یکی از موانع ازدواج جوانان، مسکن بوده و با انجام این اقدام و ساخت مسکن مهر تلاشی در جهت ضعف این مانع صورت می‌گیرد»‌ گفت:‌ این کار بسیار بزرگی است، البته ممکن است نواقصی نیز وجود داشته باشد مثلا در موضوع پارکینگ، امکانات ورزشی و آسانسور که دولت تلاش می‌کند این مشکلات را نیز به مرور زمان حل کند.
معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به ایجاد ظرفیت اشتغال 250 هزار نفر از طریق شرکت در امر ساخت و ساز مسکن مهر، گفت: در این امر تلاش شده که از 50 فناوری استفاده شود و اکنون ما شاهد ساخت مسکن به روش صنعتی در کشور هستیم و این فواید زیادی را دارد از جمله این‌که در برابر زلزله ایمن است، از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند و ارزان‌تر نیز تمام می‌شود.
رحیمی افزود: 300 هزار واحد مسکونی به روش صنعتی در کشور در حال ساخت است که همان‌طور که گفتم نزدیک به 50 نوع فناوری نیز در ساخت این منازل مسکونی استفاده می‌شود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اقدامات انجام شده در بخش انرژی در کشور اشاره کرد و گفت: ما اکنون در زمینه تولید انرژی و برق دارای جایگاهی ممتاز در عرصه جهانی هستیم و در زمینه ظرفیت احداث شده برای تولید برق، ما رتبه پانزدهم جهانی را داریم.
معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که «ما سه میلیارد دلار صادرات در بخش وزارت نیرو از جمله در زمینه احداث نیروگاه‌ها و سدسازی داریم و تلاش است تا پایان سال این میزان به مرز چهار میلیارد دلار برسد» افزود: ما یک میلیارد دلار صادرات برق به کشورهای همسایه داریم و بیشترین صادرات ما به کشور عراق است.
رحیمی با بیان این‌که «ما یک میلیارد دلار صادرات برق داریم و با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، دو تا چهار درصد در زمینه مصرف برق صرفه‌جویی شده است و از افزایش مصرف برق که سالانه هشت درصد بوده جلوگیری شده است» گفت: به طور کلی می‌توان گفت 12 درصد صرفه‌جویی ایجاد شده و با این صرفه‌جویی به میزان صادرات ما اضافه شده است.
وی با بیان این‌که «در بخش تولید در این زمینه نیز شاهد رشد 16 درصدی هستیم» گفت: وزارت نیرو نزدیک به 120 هزار میلیارد تومان پروژه‌هایی در دست اقدام دارد که بخش خصوصی نیز در این زمینه جهت همکاری در انجام پروژه‌ها وارد شده است. از جمله در همین نیروگاه سیکل ترکیبی که امروز مورد افتتاح قرار گرفت.
معاون اول رییس‌جمهور در ادامه به برکات اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: همزمان با اجرای این قانون در کشور، قدرت‌های ظالم تلاش کردند که تحریم‌ها را علیه ملت ایران افزایش دهند و فکر کردند که می‌توانند با افزایش تحریم‌ها، ضربه به ملت ایران بزنند، ولی این تحریم‌ها دور زده شد و ملت ایران در برابر این تحریم‌ها ایستادگی کرد.
وی ادامه داد: دشمنان اکنون در آستانه سی و سومین سالگرد انقلاب اسلامی تلاش کردند که با افزایش تحریم‌ها، ضربه دیگری را وارد کنند و نفت و بانک مرکزی ما را در تحریم‌های خود مورد هدف قرار داده‌اند که ان‌شاءالله با کمک ملت ایران این تحریم‌ها را نیز دور می‌زنیم، نفت خود را می‌فروشیم، البته برای بانک مرکزی زحمت ایجاد کردند، ولی هیچ کار ارزشمندی بدون زحمت ایجاد نمی‌شود. ما پس از انقلاب با رنج‌های فراوان گنج به دست آوردیم و گنج ما، پیشرفت ما در عرصه‌های گوناگون علمی، فناوری و … و حضور جمهوری اسلامی ایران در قلب ملت‌هاست.
رحیمی گفت: دشمنان می‌دانند که این ملت با پیروی از رهبر معظم انقلاب راه خود را در جهت پیشرفت طی می‌کند و به قله‌های پیشرفت می‌رسد و با همدلی این موانع را برطرف می‌کند.
وی افزود: آن‌ها وقتی دیدند کاری از دست‌شان بر نمی‌آید، به ترور دانشمندان هسته‌یی ما پرداختند.
معاون اول رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نامیدن سال 90 به نام سال جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری و با بیان این‌که «ایشان هوشمندانه چنین نام‌گذاری را انجام داده‌اند» گفت: چرا که دشمنان اقتصاد ما را نشانه گرفته‌اند.
رحیمی در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه اقتصادی و فعالیت‌های عمرانی و صنعتی در اصفهان و با تاکید بر این‌که «اصفهان یکی از مراکز جوشش اقتصادی ماست و ما شاهد تلاش و کوشش در این استان هستیم» افزود: جهاد اقتصادی به معنای تلاش مضاعف در راستای تحقق اهدافی است که دنبال می‌کنیم، یعنی این‌که بیش از ظرفیت معمول‌مان تلاش و کوشش کنیم برای رسیدن به اهداف و این مساله بسیار مهمی است.
وی با اشاره به فعالیت‌هایی که در مجتمع صنعتی ذوب آهن صورت می‌گیرد، گفت: ان‌شاءالله باید تلاش کنیم که با حمایت دولت تولید فولاد را به مرزهای نیاز کشور برسانیم. 25 میلیون تن نیاز کشور به فولاد است که اکنون با این موضوع فاصله داریم، البته ظرفیت تعریف شده برای تولید فولاد بالاست.
معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به میزان تولید سیمان در کشور و صادرات سیمان گفت: 104 میلیون تن ظرفیت تعریف شده است که ظرفیت تولید ما در حال حاضر 75 میلیون تن است و بیش از مصرف‌مان تولید می‌کنیم.
رحیمی در ادامه با تاکید بر اهمیت ساختن ایران اسلامی و تلاش در این موضوع، گفت: دشمنان هرگاه ما را در تنگنا قرار می‌دهند ما بیشتر جلو رفته‌ایم، هنوز رسمیت تحریم ایران در موضوع نفت و بانک مرکزی نرسیده بود که ماهواره بعدی ما به آسمان رفت و ما شاهد اکتشاف و نوآوری و ثبت اختراع توسط جوانان‌مان هستیم، دانشگاه‌های ما که زمانی محلی برای اخذ مدرک بودند اکنون به مکانی برای جنب و جوشش و فعالیت و خیزش در ابعاد مختلف علمی تبدیل شده‌اند.
مرد دوم دولت با بیان این‌که ما چیزی کم نداریم و در کشورمان توانمندی‌ها و استعدادهای زیادی وجود دارد،‌ تاکید کرد که باید با همدلی بیشتر در راه پیشرفت ایران اسلامی و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی حرکت کنیم.
پیش از صحبت‌های معاون اول رییس‌جمهور، نیکزاد وزیر راه و شهرسازی، نامجو وزیر نیرو، ذاکر اصفهانی استاندار اصفهان و همچنین معاون معدنی وزیر صنایع به ایراد سخنرانی پرداختند.
در این مراسم تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان اصفهان نیز حضور داشتند.
انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.