رییس دادگستری استان اصفهان تشریح کرد: عملکرد یک‌ساله واحد ارشاد و معاضدت دادگستری استان اصفهان

0

رییس کل دادگستری استان اصفهان گفت: بیش از 134 هزار مشاوره قضایی رایگان، حاصل عملکرد یک‌ساله واحد ارشاد و معاضدت دادگستری استان اصفهان است.

به گزارش ایسنا، غلامرضا انصاری، با بیان اینکه واحدهای ارشاد و معاضدت در حوزه های قضایی استان در سال 1389، نهایت تلاش و همت خود را برای راهنمایی مراجعان مبذول کرد‌ه‌اند تا دادخواست و شکوائیه ها با رعایت اصول قانونی تنظیم شود و از اطاله دادرسی‌هایی که به دلیل نقص و اشکال در تشکیل پرونده بود کاسته شود، افزود: تا پایان بهمن ماه 1389 تعداد 134332 مورد مشاوره در واحدهای ارشاد و معاضدت کل استان صورت گرفته که شامل مسائل حقوقی- کیفری و خانواده به صورت حضوری و تلفنی بوده است.

انصاری بالاترین آمار را مختص به واحد ارشاد دادگستری اصفهان با 52358 مورد مشاوره و سپس به ترتیب واحدهای معاضدت دادگستری های نجف آباد (19338)، شاهین شهر (7768)، تیران(5656)، مبارکه (5580)، لنجان(5372) و کاشان با 5176 مورد مشاوره دانست.
به گفته وی تعداد مشاوره ها در سال 1388 در کل حوزه قضایی استان 138969 مورد بوده که قطعا تا پایان سال 1389 و ارائه آمار نهایی، در صد ارائه مشاوره ها نسبت به سال قبل، با رشد خوبی همراه خواهد شد.

رییس کل دادگستری استان اصفهان، دیگر اقدامات این واحدها را در سطح استان، به این شرح بر شمرد:
1- تنظیم 242 مورد دادخواست و شکوائیه و نوشتن لوایح دفاعی و… برای افراد بی بضاعت.
2- تهیه جزوات با مطالب حقوقی کاربردی از جمله با موضوع دیوان عدالت اداری، امور ثبتی و غیره، و توزیع آنها در حوزه های قضایی استان.
3- تعامل با سایر ادارات و سازمان های دولتی و ارائه مشاوره حقوقی به کارکنان آنها خصوصا نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان جهت حل مشکلات و مسائل حقوقی ایرانیان مقیم خارج از کشور، در کمترین زمان ممکن با هدف ایجاد نگاه مثبت در بین ایرانیان مراجعه کننده به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.
4- بر قراری 47 مورد صلح و سازش در کل استان بین مراجعان که بیشتر در مسائل خانوادگی بوده و نظارت بر حضور و نحوه کار وکلا و مشاوران حقوقی قوه قضائیه که با برنامه قبلی در واحدهای ارشاد حاضر می‌شوند و به صورت رایگان ارائه مشاوره حقوقی به مراجعان می‌کنند.

5- واحدهای ارشاد در جهت کاهش اطاله دادرسی و تکمیل پرونده های مراجعان 68 فقره استعلامات مختلف از ادارات ثبت احوال و اسناد، معاونت راهنمایی و رانندگی، پزشکی قانونی و … اخذ کرد‌ه‌اند.
6- همکاری با شوراهای حل اختلاف استان اصفهان که بیشتر در امر بازرسی آموزشی از شعب مختلف شوراهاست و در این بازرسی ها اعضای شوراهای حل اختلاف با مسائل و نکات حقوقی آشنا می‌شوند. هم‌چنین در دو شهرستان تیران و نطنز خط تلفنی 129 راه اندازی شده که به صورت تلفنی ارائه مشاوره حقوقی می‌کند.

انصاری در پایان خاطر نشان کرد: با تهیه پرسش نامه و توزیع آنها بین 500 نفر از مراجعان در شهرهای اصفهان، شهرضا، کاشان، خمینی شهر و نجف آباد این نتیجه حاصل شدکه میزان رضایتمندی مراجعان از پاسخگویی واحدهای ارشاد 89 درصد بوده است که این مورد نشان از ضرورت وجود این واحدها دارد و و نتیجه آن نگاه مثبت مردم به قوه قضائیه در امر اجرای عدالت و تامین امنیت است.
انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.