/نشست خبری رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و معاونانش/ حسینیان: پیشنهاد چگونگی انتشار آثار و اسناد مربوط به امام(ره) را به کمیسیون فرهنگی داده‌ایم

0

رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی به همراه معاونانش، به مناسبت فرارسیدن سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در یک نشست خبری حضور پیدا کرد و به پرسش‌های خبرنگاران درباره فعالیت‌های این مرکز پاسخ داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان در بخشی از این نشست در پاسخ به پرسشی درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر این‌که مرکز اسناد انقلاب اسلامی درصدد است مسوولیت انتشار آثار امام خمینی(ره) را نیز بر عهده بگیرد، گفت: بخشی از این خبر صحت دارد، اما بخشی از آن صحت ندارد.
وی افزود: در سال 1368 قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که کلیه‌ آثاری که راجع به حضرت امام خمینی می‌خواهد منتشر شود حتما باید از موسسه‌ تنظیم و نشر آثار امام (ره) مجوز بگیرد، در این میان ما با مشکلی روبه‌رو شدیم و آن این که درباره بسیاری از کتاب‌هایی که مرکز اسناد در مورد حضرت امام (ره) تهیه کرده و نزدیک به 13 جلد و آماده‌ چاپ است، موسسه‌ نشر آثار امام (ره) مجوز انتشار صادر نکرده است. با توجه به این موضوع بنده با برخی دوستان در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی صحبت و بر این موضوع تاکید کردم که مشکلی که وجود دارد لطمه اول را به اندیشه امام (ره) وارد می‌کند و باید این اجازه داده شود که آثاری که مربوط به امام (ره) و اندیشه‌های ایشان است فراتر از یک موسسه باشد، محققان و موسسات مختلف تاریخی بتوانند در زمینه‌ اندیشه‌های امام (ره) کار کنند و با توجه به این‌که این موسسه (موسسه‌ی نشر آثار امام) وارد مسائل سیاسی شده و با نگاه تنگ‌نظرانه، امام (ره) در انحصار چنین موسسه‌ای قرار گرفته، این انحصار جفا در حق امام (ره) است.
وی با بیان این که در این راستا پیشنهادی را به کمیسیون فرهنگی مجلس دادیم که در نوبت بررسی است، افزود: ما پیشنهاد دادیم کلیه منشورات حضرت امام (ره)؛ منظور کتاب‌هایی که خود امام (ره) نوشته‌اند و سخنرانی‌های حضرت امام (ره)، در انحصار خود موسسه‌ تنظیم و نشر آثار امام (ره) قرار بگیرد، ولی در مورد اندیشه‌ها و اسناد مربوط به امام (ره) چنین انحصاری وجود نداشته باشد.
حسینیان با بیان این‌که در این موسسه اسناد زیادی در مورد حضرت امام (ره) وجود دارد که باید منتشر شود، ولی موسسه‌ نشر و تنظیم آثار امام (ره) چنین همکاری را در مورد نشر آنها انجام نمی‌دهد، گفت: اکنون انتشار کتب مربوط به اندیشه‌های امام (ره) در انحصار یک گروه خاص قرار گرفته که دارای یک نوع اندیشه‌ی سیاسی نیز هست و ما در واقع با این پیشنهاد، دو تبصره به قانون 68 اضافه کردیم که انتشار اندیشه‌ها و اسناد مربوط به حضرت امام (ره) از انحصار موسسه خارج شود و همان‌طور که اشاره شد، این مساله باید در کمیسیون فرهنگی بررسی و بعد از آن به صحن علنی مجلس ارائه شود.
به گزارش ایسنا رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که « قدیمی‌ترین سندی که در حال حاضر در این مرکز وجود دارد مربوط به چه زمانی است؟» گفت: سند مربوط به سوال آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری از آیت‌الله میرزای شیرازی در مورد صحت تحریم تنباکو توسط ایشان است؛ چرا که ایشان موقعی که بحث تحریم تنباکو را مطرح کرده بودند عده‌ای در جامعه در مورد صحت یا عدم صحت این حکم مطالبی را مطرح کرده بودند.
در ادامه خبرنگاری از محمد شجاعیان، معاون اطلاع‌رسانی این مرکز پرسید که « مرکز چه اقداماتی برای جمع‌آوری اسناد و فیلم‌هایی که از انقلاب و حوادث آن در دست مردم است انجام داده است؟» که وی گفت: ما تا کنون صدها هزار برگ سند، فیلم و عکس از دوره‌های مختلفی که مربوط به تحقیقات موسسه است، جمع‌آوری کرده‌ایم و از همه کسانی که در این ارتباط دارای سند و فیلم و عکس هستند، می‌خواهیم به مرکز مراجعه کنند و با مرکز همکاری داشته باشند. تا کنون مراجعان زیادی داشته‌ایم که عکس‌ها و فیلم‌هایی را در اختیار مرکز قرار داده‌اند و عده‌ای این کار را رایگان انجام داده‌اند و در مواردی نیز مرکز با توجه به بودجه‌ای که دارد این اسناد را دریافت کرده است.
حسینیان نیز در پاسخ به این پرسش گفت: بسیاری از افرادی که موسسه با آن‌ها مصاحبه کرده، خود دارای اسنادی هستند که به مرکز ارائه شده است، بسیاری از آلبوم‌های شخصیت‌ها که مربوط به حوادث انقلاب است نیز به مرکز ارائه شده است و مرکز خود نیز در این زمینه پیشگام است؛ مثلا چندی پیش مرکز به یکی از قدیمی‌ترین عکاسان ایران که در حال فوت بود مراجعه کرد و وارد معامله شد و مجموعه‌ای از عکس‌های وی را که شامل عکس ، نگاتیو و شیشه‌عکس بود، دریافت کرد و هزاران شیشه‌عکس در مرکز نگهداری می‌شود.
وی در پاسخ به این پرسش که « آیا مناسب نیست در مورد جمع‌آوری اسناد انقلاب اسلامی و فعالیت‌هایی از این قبیل فقط یک مرکز اقدام کند تا پراکندگی وجود نداشته باشد؟» گفت: ما یک موسسه غیردولتی هستیم و به دیگران نمی‌توانیم امر و نهی کنیم که اسناد را نگهداری کنند یا نه، ولی من بدم نمی‌آید مراکز متعددی در کار تحقیقاتی و نگهداری اسناد انقلاب اسلامی فعالیت داشته باشند؛ چرا که این امر باعث اعتبار افراد می‌شود و انقلاب اسلامی نیز آن قدر بزرگ و با اهمیت است که سازمان‌های مختلف از دیدگاههای مختلف روی آن کار و آثاری در این ارتباط منتشر کنند؛ فراگیری انقلاب اسلامی به اندازه یک اقیانوس بیکران است.
حسینیان در ادامه با اشاره به نقش شهرها و روستاهای ایران در انقلاب اسلامی گفت: نوشتن تاریخ انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف کار عظیمی است که ما حدود هشت سال است در حال کار کردن بر روی آن هستیم و چندین کتاب در مورد تاریخ انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف منتشر کرده‌ایم. ما از رقابت استقبال می‌کنیم و مناسب است که موسسات مختلف در این مورد فعالیت کنند.
در ادامه اشرفی معاون پژوهشی مرکز استاد انقلاب اسلامی نیز در این ارتباط توضیح داد و گفت: یکی از کارهای خوبی که در مرکز در حال انجام است این است که تاریخ انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف در حال جمع‌آوری است و ما این کار را در شهرهای مختلف انجام داده‌ایم و کتاب‌هایی نیز منتشر شده؛ از جمله در مورد همدان، زنجان، ورامین، لرستان، یزد، بجنورد، کاشان، اهواز که برخی از این کتاب‌ها در دو جلد و برخی در یک جلد منتشر شده است. شیوه نگارش آن نیز پژوهش میدانی و مبنای کار مصاحبه است، ما تاکید داریم محققی که این کار را انجام می‌دهد از آن شهر یا نزدیک به آن شهر باشد، تا سندهای مختلف را بررسی و با مردم و افراد مختلفی که در آن شهرستان در جریان انقلاب فعالیت داشتند مصاحبه کند و در واقع تاریخ شفاهی و اسناد در کنار هم قرار دارند.
خبرنگاری از محمد شجاعیان، معاون اطلاع‌رسانی این مرکز در مورد همکاری مرکز با صدا و سیما در تهیه فیلم‌ها و برنامه‌های تاریخی سوال پرسید که وی در جواب گفت: شبکه‌های مختلف سیما و سازمان‌های دیگری که در عرصه تولید فیلم های تاریخی فعالند به این مرکز مراجعه و از اسناد آن استفاده می‌کنند. ما در واقع محدودیتی برای ارائه اسناد انقلاب اسلامی به محققان و این افراد نداریم.
وی با بیان این که بیشتر اسناد این مرکز مربوط به انقلاب اسلامی و از دهه 40 به بعد است، گفت: البته ما اسنادی نیز از زمان مشروطه و حوادث پس از آن داریم.
حسینیان نیز در پاسخ به این پرسش که « آیا این مرکز در انتشار اسناد و کتب خود سانسور هم دارد نه؟» گفت: انقلاب اسلامی، رهبری آن و مردمی که با کمک امام خمینی (ره) این نهضت را ایجاد کرده‌اند خیلی پاک و عظیم هستند و واقعا احتیاج به سانسور ندارند، کسانی باید سانسور شوند که از مخالفان انقلاب اسلامی بودند و با دربار ارتباط داشتند.
وی با اشاره به نگارش تاریخ انقلاب اسلامی توسط خودش در پنج جلد گفت: برای انتشار این کتاب شاید بیش از هزار پرونده را مطالعه کرده‌ام و یک نقطه منفی و ضعف در این بررسی‌ها ندیده‌ام.
رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی هم‌چنین گفت: البته ممکن است در برخی اسناد منابع تهیه‌کننده اشتباهاتی کرده باشند؛ مثلا به عنوان نمونه در پرونده شهید بهشتی که توسط ساواک تهیه شده آمده که آیت‌الله بهشتی عضو نهضت آزادی است؛ در صورتی که این یک مساله نادرست و اشتباه است و منبع تهیه‌کننده سند اشتباه کرده است.
مهدی رمضانی، معاون انتشارات این مرکز نیز با اشاره به برخی برنامه‌های این مرکز در دهه فجر گفت: ما در برگزاری 50 نمایشگاه کتاب همکاری خواهیم داشت. در چندین مسابقه کتابخوانی حضور خواهیم داشت و در راهپیمایی 22 بهمن نیز در تهران روبروی دانشگاه صنعتی شریف ، غرفه‌ای خواهیم داشت. خرید الکترونیکی کتاب از سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز به زودی راه‌اندازی خواهد شد و سیستم اطلاع‌رسانی این مرکز نیز از طریق SMS راه‌اندازی می‌شود.
مرتضی میردار، معاون تاریخ شفاهی این مرکز نیز با ارائه توضیحاتی در مورد تاریخ شفاهی گفت: برخی می‌خواهند مقوله تاریخ شفاهی را یک پدیده جدید در این عرصه عنوان کنند در صورتی که چیز جدیدی نیست.
وی با اشاره به این که این مرکز به سراغ بسیاری از کسانی که دارای خاطره از انقلاب بوده‌اند، رفته و خاطرات آن‌ها را ضبط و ثبت کرده است، گفت: البته قبل از این که ما به سراغ این افراد برویم، اطلاعاتی در مورد آنها کسب می‌کنیم و بعد از آن به سراغشان برای جمع‌آوری خاطراتشان می‌رویم. این خاطرات ضبط و هر ساله بخشی از آنها با نظر خاطره‌گویان و تایید کتبی آنها منتشر می‌شود، ولی خیلی از خاطرات نیز هست که ضبط می‌شود و راویان خاطرات می‌گویند تا زمانی که ما در قید حیات هستیم حق انتشار این خاطرات را ندارید.
وی گفت: تا به حال در هیچ موسسه‌ای در داخل و خارج از کشور در حوزه تاریخ شفاهی کار به این عظیمی انجام نشده است.
حسینیان نیز در این ارتباط اظهارکرد: تاریخ شفاهی و تاریخ اسنادی مکمل یکدیگر هستند.
در ادامه این نشست خبرنگاران از مرکز تاریخی شفاهی انقلاب مرکز اسناد انقلاب اسلامی بازدید کردند و مرتضی میردار معاون تاریخ شفاهی به ارائه توضیحاتی پرداخت.
وی گفت: یکی از حسن‌های مرکز این است که افراد در بیان خاطراتشان به این مرکز اعتماد می‌کنند و مرکز نیز تا اجازه کتبی از راویان نگیرد خاطرات را منتشر نمی‌کند.
میردار با بیان این که خاطرات بسیاری از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب را این مرکز جمع‌آوری کرده است در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که « آیا این مرکز برای جمع‌آوری خاطرات مراجع تقلید نیز اقدامی کرده است یا نه؟» گفت: ما در این زمینه اقداماتی انجام داده‌ایم و برخی از خاطرات مراجع را جمع‌آوری کرده‌ایم، ولی برخی مراجع تمایلی برای انجام این کار ندارند و مثلا می‌گویند ما کار را برای خدا کرده‌ایم و علاقه ای نداریم به بیان خاطرات خود بپردازیم.
وی هم‌چنین گفت: مرکز اسناد تا کنون 680 کتاب منتشر کرده است.
خبرنگاران در ادامه به همراه محمد شجاعیان معاون اطلاع‌رسانی این مرکز از کتابخانه تخصصی مرکز و قرائت‌خانه اسناد بازدید کردند.
شجاعیان در مورد این کتابخانه گفت: این یک کتابخانه تخصصی در زمینه تاریخ معاصر است و در واقع 50 هزار جلد کتاب که می‌شود 228 هزار عنوان کتاب در این کتابخانه قرار دارد.
وی ادامه داد: پژوهشگران و محققان، هم‌چنین دانشجویانی که در حال طی تحصیلات تکمیلی هستند بیشترین مراجعه‌کنندگان به این کتابخانه هستند.
شجاعیان در ادامه به آرشیو مطبوعات این مرکز اشاره کرد و گفت: 11 هزار نسخه‌ی روزنامه و مجلات مجلد صحافی شده در این مرکز وجود دارد.
وی هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که « آیا مرکز کتاب‌هایی در مورد فعالیت‌ها و مبارزات زنان در طول انقلاب منتشر کرده است یا نه؟» گفت: در این زمینه دو سه کار پژوهشی انجام داده‌ایم و کتاب‌هایی در این زمینه منتشر شده، با زنان مبارز زندانی قبل از انقلاب نیز مصاحبه‌هایی انجام دادیم و خاطرات آنها منتشر شده است، البته این کار را در مورد طبقات مختلف از جمله دانشجویان، بازاریان ، روحانیون و مراجع نیز انجام داده‌ایم.
بر اساس این گزارش در هنگام بازدید خبرنگاران از قرائت‌خانه اسناد این مرکز مسوول این مرکز به خبرنگاران گفت: نرم افزار جست‌وجوی اسناد تهیه شده است و میلیون‌ها برگ سند در اختیار این مرکز قرار دارد که عمدتا به دهه 40 تا 60 مربوط است که البته دوران قبل و بعد از آن را نیز شامل می‌شود.
وی گفت: ما با وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سازمان حفاظت اطلاعات ارتش و دادگاه انقلاب در ارتباط با تبادل اسناد همکاری داریم؛ چنان‌که برخی سندها را ما داریم و آنها ندارند و یا برعکس که ما برای تهیه سندهای مرتبط با این مراکز ارتباط داریم.
انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.